niedziela, 9 marca 2014

Takie małe i cieszy

Sobotnie wiosenne słońce zapewne nie tylko mnie wyciągnęło z domu wodząc swymi promieniami za nos.
Dzień był cudowny.
Nie przeraził mnie ogrom pierwszych wiosennych porządków w ogrodzie.
Jak zazwyczaj  na swoich rabatach pozostawiłam na zimę  liście z pęcherznic, brzozy , trzmieliny , przekwitnięte kwiaty  , pozostałości po paprociach , funkiach  i  takie tam różności  , pozostałości po kolorowej jesieni.
Teraz należy to pozbierać , tylko delikatnie , bo pod tą " liściastą pierzynką " sprytnie ukrywają się pierwsze kolorowe cudeńka. Polecam do tych prac zamiast grabi , użyć palów  swych rąk .
Tylko bez przesady , nie czyście ogrodu na  " cacy "  , to nie zdrowo. Z czasem wszystko się samoistnie rozłoży  , zasilając i rozluźniając glebę.
Na moich rabatkach już wyłażą krokusy  , przebiśniegi . Pierwiosnki  też nieśmiało prężą ku słońcu fioletowe główki .
śpioszki -śniadki i ceramiczne kwiatki
Jednym słowem robi się przyjemnie.
Kilka godzin pracy już poza mną , to wspaniały relaks dla uszu i oczu zmęczonych szarością  zimy i zgiełkiem panującym w domu wiecznie pełnym dzieci i harców.
     Jeżeli ktoś  z Was zaspał , to w zasadzie już ostatni moment na przycięcie drzewek owocowych , prześwietlenie i odmłodzenie drzewek i krzewów ozdobnych.
Jeżeli ziemia w ogrodzie całkowicie rozmarzła , podeschła , nie klei się  do butów możecie  śmiało  posadzić drzewka i krzewy żywopłotowe.
Zbadajcie kondycje trawy po zimie . Zapewne będzie wymagała użycia aeratora , napowietrzenia ziemi , zniszczenia pozimowej skorupy i  siewek chwastów. Wyczeszcie ją (wygrabcie) , i niechaj startuje , a po pierwszym koszeniu podkarmcie ją specjalnym nawozem do trawników.
Jeżeli i na Waszych terenach temperatury skoczyły tak znacznie , radzę zdjąć otuliny z róż i innych krzewów , rozgarnąć kopczyki , pilnujcie , aby się nie zaparzyły .I obserwujcie zmiany  temperatury. Noce i ranki mogą jeszcze być mroźne , wówczas warto narzucić ubranko tylko na noc.
Dla posiadaczy oczek wodnych polecam powolutku wziąc się za oczyszczanie zbiorników z liści i szlamu.
Świetnie sprawdzają się do tego preparaty ekologiczne  , po dwóch tygodniach  woda odzyska swą świetność.
A w domu lub w przydomowej szklarence warto wysiać już w pojemniczki kwiaty jednoroczne , wasze ulubione oczywiście . U mnie nie zabraknie oczywiście niebieskiej lobelii , cleomy kolczastej , żółtej sanvitalii , i innych mieszanek .Zakupiłam też taką specjalną wabiąca motyle.

cleoma -idealnie nadaje się,by zapełnić puste miejsca na rabacie , lub na obwódki rabat

Poza tym pora już ukorzenić sadzonki np .pelargonii  , forsycji itp.
Ja zapewne w tym roku powtórzę na tarasie aranżacje donic z plektanusem bordowym w roli głównej.
Lubi zacienione stanowiska .Mój zaszalał w poprzednim sezonie.Uwielbiam go , udaję się nawet w gruncie , oby tylko słońce go nie parzyło.

przeniosłam go do ogrodu , gdy na tarasie zrobiło się mu ciasno
Wspaniale prezentuje  się   saute  , ale że lubimy kolory proponuje sadzić go z bakopą , żółtymi begoniami , surfiniami  , lub kaskadową petunią miniaturową.
Wyjatkowo łatwo sie ukorzenia , wystarczy uszczknąć pęd wierzchołkowy, zanurzyć w ukorzeniaczu  i do ziemi . I nie zapominajcie o begoniach , warto je podpędzić w domu i szybciej cieszyc oczy kaskadami pięknych kwiatów.
Marzec daje nadzieję na słoneczne dni , niebawem przyjdzie prawdziwa ciepła wiosna.
Z tej okazji będzie niespodzianka , zaproszę Was na PIERWSZE WIOSENNE CANDY .
Podarunek się szykuje.
Puki co  jeszcze trochę słońca z mego ogrodu i ukochanej ścieżki , która budzi się do życia.

stokrotki w oczekiwaniu na macierzankę, miniaturowe kosaće i inne maluchy

Słonecznych i ciepłych dni Wam życzę  i owocnej pracy ....do ogrodu !!!
 Kate.


2 komentarze:

  1. Pozwoliłam sobie polecić Pani bloga. Jest czarujący i pomocny. Wspaniale spotykać na swojej drodze ludzi, którzy są zakochani w tym, co stworzyła Natura, cieszących się pięknem ulotnej, ogrodowej chwili. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuje serdecznie za tak ciepłe słowa , w tak wyjątkowym dla mnie dniu.Nic bardziej nie cieszy jak uznanie moich gości.
    Pozdrawiam serdecznie i do miłego ...
    pa Kate.

    OdpowiedzUsuń

INFORMACJA

Statystyka

Obserwatorzy